Aktuale

Afatet

Jobs

Aktuale

Raporte dhe udhëzime

Në këtë faqe çdo herë mund të gjeni udhëzime dhe raporte të shkurtra për temat aktuale dhe ngjarjet në dhe rreth shkollës sonë dhe në konvikte. Ndonjëherë edhe raporte interesante nga Kosova për udhëtimet e nxënësve dhe pedagogëve jashtë vendit.

< Zurück  Nachricht 5 bis 8 von 1256 Weiter >

24.11.2017 - Festimi i Ditës Kombëtare

Kėtė vit pėr Ditėn e Flamurit ftuam pėrfaqėsuesit e bibliotekės sė qytetit tė Prizrenit, qė pėr nder tė festės kombėtare "Dita e Flamurit" t'u drejtohet nxėnėsve tanė dhe pėr tė folur pėr rėndėsinė e librit dhe leximit. Ata dhanė njė mesazh tė mirė sidomos duke i dhuruar bibliotekės sė shkollės njė numėr librash. Me kėtė e lidhėm edhe me ftesėn pėr tė gjitha nxėnėset dhe nxėnėsit, pėr ta ri-zbuluar dhe shfrytėzuar bibliotekėn e shkollės, meqenėse atė kemi sėrish njė ekip tė angazhuar tė ndihmėsve. Momenti festiv i bashkėsisė sė shkollės nė sallėn e dekoruar u plotėsua me pika muzikore dhe poetike. Kjo ishte edhe dita e fundit tė shkollės para ditėve tė pushimit qė vijnė.

Nė shkollėn fillore, kjo ditė sėrish u festua brenda kla-save. Nė javėt e fundit, dekorimet nė rritje tė shkollės fillore me ngjyrat kuq e zi kishin paralajmėruar ardhjen e kėsaj feste.

Se sporti bashkon shumė njerėz, kjo u vėrtetua edhe njėherė nė ambientet e shkollės sonė, ku pėr nder tė festės se flamurit kombėtar mysafirėt e shkollės fillore "Bajram Curri" nga Krusha e Madhe, erdhėn pėr njė lojė futbolli nė mes klasave tė VII-ta.

Nė kėtė formė vazhdojmė traditėn e pritjes sė nxėnėsve nga shkollat e tjera pėrmes aktiviteteve tė ndryshme. E kemi bėrė edhe njė traditė tjetėr nė shkollėn tonė, qė pėr festėn kombėtare tė organizojmė edhe njė turne nė volejboll. Nė kėtė vit, fitorja i takoi njė ekipi tė klasės XII e.

18.11.2017 - Dita e bisedës me prindër

Siç e kemi praktikuar edhe më parë, bashkë me informacionin vjeshtor, në kuadër te ditës së bisedës me prindër, bëjmë edhe lajmërimin e parë me shkrim mbi gjendjen aktuale të suksesit të nxënëseve dhe nxënësve. Pas takimit të përbashkët në kuadër të klasës, të gjitha koleget dhe kolegët ishin të gatshëm për biseda individuale. Për të mbledhur më shumë forcë, nxënësit ofruan kafe dhe ëmbëlsira, gjersa bendi i shkollës dha një koncert në hollin e shkollës.

Në orët e para të pasdites u takua edhe këshilli i ri i prindërve, i cili sipas rregullores së re të këtij organi është më i vogël dhe shpresojmë se do të punojë në mënyrë më konstruktive. Pas një raportimi shumë të hapur të drejtorit rreth situatës aktuale dhe sfidave të shkollës, ka pasuar një shkëmbim i gjallë rreth çështjeve të ndryshme. Përveç kryesuesit Fatmir Rexhai, u zgjodhën edhe dy anëtarë të rinj të bordit.
Në mbrëmjen e së njëjtës ditë, në konvikt patëm një turne të vogël volejboll me ekipe të përziera. Ishte një mbrëmje e shkëlqyeshme, për disponim të së cilës u kujdes edhe audienca me instrumentet frymore. Fitorja u takoi maturanteve dhe maturantëve.16.11.2017 - Jo vetëm kinemaja, edhe teatri

Një grup i nxënësve konviktorë, së bashku me edukatorët, vizitoi Teatrin Kombëtar të Prishtinës dhe shfaqjen e dramës "Ata që ikin" - në regji të Kushtrim Bekteshit.

Ishte një moment i rrallë për të rinjtë, të përjetojnë të gjallë/ live aktorët dhe të shprehurit e tyre artistik në skenë.13.11.2017 - Rregullat e besueshme për më shumë transparencë

Ishte i nevojshëm më shumë se një vit pune të përbashkët deri sa kishim përfunduar të gjitha rregullat procedurale dhe dokumentet interne të kërkuara ligjërisht.

Në shumë diskutime, konferenca e këshillime, përfshirë edhe ato me ekspertë të jashtëm dhe avokatin tonë në Prishtinë, nga draftet tona të para përpiluam tekstet finale, të cilat Drejtori P. Bödefeld me 1 nëntor i ka shpallur zyrtarisht të vlefshme.

Tani pra, kemi Rregulloren e Shkollës, Kodin e Mirësjelljes për të gjithë ata që marrin pjesë në jetën e shkollës si dhe Rregulloren për Mbrojtje të Fëmijëve. Meqenëse në këtë kontekst, u bë edhe emërimi i disa kolegeve dhe kolegëve në detyra të reja, kishim arsye e mjaftueshme për një pritje të vogël, për të vlerësuar punën e bërë dhe gatishmërinë për angazhim.

< Zurück  Nachricht 5 bis 8 von 1256 Weiter >

 

Afatet e pushimeve
Gjimnaz

Afatet e pushimeve
Gjimnaz

Afatet e pushimeve
Shkolla Fillore

Afatet e pushimeve
Shkolla Fillore

ALG News

Këtu mund ta porositni gazetën tonë me informatat aktuale për projektin dhe përditëshmërinë shkollore.

Donacion online

Po, ndihmoj unë dhe do dhuroj!

Kontoja e donacioneve

Jesuitenmission
Königstr. 54
D - 90402 Nürnberg

Ligabank Nürnberg
Vordere Sterngasse 32
D - 90402 Nürnberg

Konto: 511 55 82
BLZ: 750 903 00
IBAN: DE 61 750 903 00 000 511 55 82
SWIFT: GENODEF1M05
Stichwort: Loyola-Gymnasium

Zuwendungsbescheini-
gungen werden erstellt.Aktuale & Afatet | Shkolla & Konvikti | Projekti & Shoqata bartëse | ALG News | Shkarkimet | Partnerët | Kontakti | Dëftues botimi


Copyright © 2006-2018 Asociation "Loyola-Gymnasium" Prizren. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.